Açık İlköğretim Ders Seçme İşlemleri

admin 25 Mayıs 2012 2
Açık İlköğretim Ders Seçme İşlemleri

Kayıt Yenileme Yapan Öğrenciler Nasıl Ders Seçecektir?
AİO Eğitim ve Çalışma takviminde  belirtilen tarihler içerisinde ilgili bankalara  kayıt yenileme parasını yatıran öğrenciler, AİO – Açık İlköğretim Okulu’nun iş ve işlemlerini yapmak için görevlendirilen  ilköğretim  okullardan (köy ilköğretim okulları hariç) kendisine en yakın olan ilköğretim okuluna  gidip kayıt yenilemesini yaptırmalıdır. Başvurduğu okul tarafından kayıt yenilemesi yapılan öğrencinin otomatik ders seçimi bulunduğu sınıf için AİO Sistemi tarafından yapılır. Bu aşamadan sonra öğrenci Açık İlköğretim Okulu’nun “Öğrenci  Girişi” bölümünden  T.C. Kimlik No ve şifresi  ile sisteme girerek “Kayıt Yenileme” altında bulunan  “Ders Seçme” ekranından  bir üst sınıf derslerinden ders seçme işlemini gerçekleştirebilirler.

 Yeni Kayıt Yapan Öğrenciler Nasıl Ders Seçecektir?
Eğitim, Öğretim ve Çalışma takviminde  belirtilen süreler içerisinde ilgili bankalara  Yeni Kayıt parasını  yatırdıktan sonra   Açık İlköğretim Okulu’nun iş ve işlemlerini yapmak için görevlendirilen  ilköğretim  okullardan  (köy ilköğretim okulları hariç) kendisine en yakın olan ilköğretim okuluna  gidip kaydını  yaptırmalıdır. Kaydı yapılan öğrencinin otomatik ders seçimi bulunduğu sınıf için AİO sistemi tarafından atanır. Öğrenci kaydını yaptırdığı  ilköğretim okulundan aldığı kayıt belgesinde ki şifre ile   Açık İlköğretim Okulu’nun “Öğrenci  Girişi” bölümünden  T.C. Kimlik No ve şifresi  ile sisteme girerek “Yeni Kayıt İşlemleri” altında ki “Ders Seçme” ekranından  bir üst sınıf derslerinden ders seçme işlemini gerçekleştirebilirler.

Ders Seçme Ölçütleri:
– Sistem açık olduğu sürece öğrenciler ders seçme işlemlerini gerçekleştirebilirler, dilerlerse seçtikleri dersleri sistem kapana kadar değiştirebilirler.

– Ders seçme işlemi sınav listesinin oluşturulacağı zaman kapatılacaktır. Öğrencinin en son seçmiş olduğu dersler sınavına gireceği derslerdir.

– Sınav kütüğü oluşturulduktan sonra öğrencilerin ders değişikliği ile ilgili hiç bir talep dikkate alınmayacaktır.

– Ders seçme 6 ve 7. Sınıf öğrencilerine yönelik bir uygulamadır.

– AİO Sistem gereği mutlaka ders seçilmesi gereklidir. Ders seçmeyen öğrenciye sistem otomatik ders atayacaktır. Sistemin atayacağı derslere  itiraz söz konusu değildir.

– Yönetmelik gereği üstten en fazla dört ders seçilebilir, Ancak bazı durumlarda ders oturum  sayısının veya bir dönemde en fazla oniki dersten sınava girebilme kriterinin aşılması durumunda üstten seçilecek ders sayısı dörtten az olabilecektir.

2 Yorum »

  1. zeliha demir bağa 11 Temmuz 2013 at 06:59 - Reply

    Bende 7ve 8sınıf derslerini aldım ama hiççalışamı yorm2 yıl ara verdim kendime güvenimkalmadı

  2. aynur 27 Kasım 2013 at 09:57 - Reply

    açık ilköğretimliler herhangi bir kitaptan yayından çalışabilirmi yoksa açık öğretim kitaplarımı olmalı

Yorum Yapin »