Açık İlköğretim Eğitim Sistemi

admin 08 Ocak 2012 2
Açık İlköğretim Eğitim Sistemi

Açık İlköğretim Eğitim Öğretim Sistemi

AİO Açık İlköğretim Okulu’nun eğitim ve öğretim sistemi, normal örgün ilköğretim okullarında yürütülen eğitim  programlarıyla aynı olup, tek farkı programın uygulama şekli uzaktan eğitim teknikleri ile olmaktadır.

Açık İlköğretim Okulu’nda bir öğretim ve eğitim yılı üç dönemden oluşur ve her dönem sonunda “Dönem Sonu Sınavı” yapılır. Dönem sonunda sınavına girilen derslerden alınan puanlar, yıl sonu başarı puanını belirler. Sınavına girilen dersten 45 ve üzeri alınırsa, o derden başarılmış olunur. İlk defa Altıncı sınıfa yeni başlayan bir öğrenci en az üç dönem sınava girebilir. Ara sınıftan gelenler ise intibak işlemi sonucuna göre sınava gireceği sayıda azalma olabilir. Sınav sonucunda sınıf ve ders geçme kriterlerini yerine getiren öğrenci, Açık İlköğretim Okulu’ndan mezun olarak diplomasını alır.

Zorunlu öğrenim çağında olup tutuklu, bedensel engelli, hükümlü ve  özel eğitim gerektirenler ile bir yıldan fazla süreli kamu göreviyle yurt dışında görevlendirilen anne, baba veya vasisi ile birlikte bulunduğunu belgelendiren öğrenciler, öğretim yılı içindeki sınav dönemlerinde yalnız bir sınıfın derslerinden sınava katılabilirler. Bunlardan 222 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanununun üçüncü maddesine göre öğrenim çağı dışına çıkanlara bu maddenin ikinci fıkrası hükmünce işlem yapılmaktadır.

2 Yorum »

  1. nisanur bayrambey 14 Mayıs 2013 at 10:02 - Reply

    ingilizce dersinden hiçbirşey anlamıyorum bunun için ne yapmam gerekir

  2. aynur 23 Ekim 2013 at 18:35 - Reply

    açık ilköğretime çalışmak için ilaki açık öğretim kitaplarındanmı çalışılabilir yoksa istediğimiz kitap ve yayındanda çalışabilirmiyiz ? şimdiden teşekürler

Yorum Yapin »