Açık İlköğretim Sınıf Geçme ve Mezuniyet

admin 18 Mart 2012 1
Açık İlköğretim Sınıf Geçme ve Mezuniyet

Açık İlköğretim Okulu Sınıf Geçme ve Mezuniyet Açıklaması:

AİÖ Açık İlköğretim Okulu yönetmeliğine göre bir eğitim öğretim yılında  1. dönem, 2. dönem ve 3. dönem sınavı olmak üzere üç ayrı dönemde sınav yapılmaktadır. Öğrenciler dönem sınavlarında sınıf geçme şartlarını yerine getirdikleri takdirde bir yılda ilköğretimlerini tamamlayabilmektedirler. Diğer bir ifadeyle Açık İlköğretimi 1 senede bitirebilmektedirler. Açık ilköğretim Okulu’nda  her dönem sınav sonucunda alınan puan o döneme ait “Yıl Sonu Başarı Puanı” olarak hesaplanır. Dönem sonunda öğrenci iki şekilde sınıf geçer veya mezun olur.

I- Doğrudan Geçme:
Öğrenci dönem sınavlarında bulunduğu sınıfa ait bütün derslerden başarılı olduğu taktirde bir üst sınıfa geçmeye veya mezun olmaya hak kazanır.

II– Ortalama İle Geçme:
Öğrenci Türkçe dersinden başarılı olmak şartıyla en fazla iki dersten başarısız olduğu halde, derslerin yıl sonu başarı puanlarının ortalaması en az 50 olanlar doğrudan bir üst sınıfa geçerler veya mezun olurlar. Yıl sonu başarı puanlarının  ortalaması 50 veya yukarı olan öğrencilerin başarısız olduğu en fazla iki ders “Ortalama ile Geçti” sayılır. Ortalama işleminden yararlanmak için derslerin sınavlarına Açık İlköğretim Okulu’nda en az bir kez katılmış olması gerekir.

Bir Yorum »

  1. zehra çakıcı 16 Ağustos 2013 at 11:43 - Reply

    ilkokul diplomamın aslını kaybettim fotokopisiyle kayıt olabilirmiyim

Yorum Yapin »